Monitor nie wybudza się z uśpienia

Pracuję na laptopie Dell Latitude E5450 z replikatorem portów Dell Advanced E-Port II oraz z dwoma monitorami Dell U2515H podłączonymi przez DisplayPort. Na co dzień taki zestaw spisuje się dobrze, ale przez długi czas trapiła mnie uciążliwa usterka. Mianowicie po zablokowaniu/uśpieniu laptopa, co powoduje wygaszenie wszystkich ekranów, a następnie odblokowaniu/wybudzeniu dodatkowe monitory pozostawały wygaszone. W systemie były widoczne, w ustawieniach ekranu były na swoich miejscach, ale nie wyświetlały obrazu.

Próbowałem różnych rozwiązań: połączenia przez HDMI, użycia sterowników NVidii zamiast nouveau, ale okazały się nieskuteczne. Doraźnym rozwiązaniem była zmiana rozdzielczości obrazu albo wzajemnego położenia ekranów.

Skuteczne rozwiązanie podpowiedział mi kolega z pracy. Jest nim przestawienie w menu monitora na użycie DisplayPort 1.2. Po wykonaniu tej operacji od kilku dni problem nie występuje.

Przed wykonaniem tej operacji należy upewnić się, że sprzęt i system obsługują DisplayPort. Kolega, który pracuje na identycznym zestawie, za moją radą przestawił monitor na DisplayPort 1.2 i monitor przestał wyświetlać obraz, w OSD nawet nie można było wybrać menu, w którym jest opcja przestawienia wersji DisplayPort. Żeby to odkręcić musieliśmy podpiąć jego monitor pod mój komputer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *