Monitor nie wybudza się z uśpienia

Pracuję na laptopie Dell Latitude E5450 z replikatorem portów Dell Advanced E-Port II oraz z dwoma monitorami Dell U2515H podłączonymi przez DisplayPort. Na co dzień taki zestaw spisuje się dobrze, ale przez długi czas trapiła mnie uciążliwa usterka. Mianowicie po zablokowaniu/uśpieniu laptopa, co powoduje wygaszenie wszystkich ekranów, a następnie odblokowaniu/wybudzeniu dodatkowe monitory pozostawały wygaszone. W systemie były widoczne, w ustawieniach ekranu były na swoich miejscach, ale nie wyświetlały obrazu.

Próbowałem różnych rozwiązań: połączenia przez HDMI, użycia sterowników NVidii zamiast nouveau, ale okazały się nieskuteczne. Doraźnym rozwiązaniem była zmiana rozdzielczości obrazu albo wzajemnego położenia ekranów.

Skuteczne rozwiązanie podpowiedział mi kolega z pracy. Jest nim przestawienie w menu monitora na użycie DisplayPort 1.2. Po wykonaniu tej operacji od kilku dni problem nie występuje.

Przed wykonaniem tej operacji należy upewnić się, że sprzęt i system obsługują DisplayPort. Kolega, który pracuje na identycznym zestawie, za moją radą przestawił monitor na DisplayPort 1.2 i monitor przestał wyświetlać obraz, w OSD nawet nie można było wybrać menu, w którym jest opcja przestawienia wersji DisplayPort. Żeby to odkręcić musieliśmy podpiąć jego monitor pod mój komputer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *