Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym w PUE ZUS

Ilekroć próbuję cokolwiek załatwić przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czuję się jakbym próbował wbić gwoździa starą skarpetą – może i da się to zrobić, ale na pewno nie jest to łatwe ani wygodne. Zupełnie jakby ZUS chciał odstraszyć ludzi od załatwiania spraw online.

Teraz próbowałem złożyć deklaracje ZUS ZWUA i ZUS ZUA. O ile wypełnienie deklaracji przez kreatora było w miarę łatwe (oczywiście przez Firefoksa, bo wbudowana w Chrome’a wtyczka Flash jest nieobsługiwana), o tyle próba wysłania deklaracji kończyła się fiaskiem. Na ekranie pojawiał się kręcioł, Java odpalała jakiś SZAFIR SDK instalator i mogiła. W akcie desperacji spróbowałem całą operację przeprowadzić z komputera z Windowsem. Tutaj sytuacja była o tyle lepsza, że wyskoczyło okno podpisywania dokumentów podpisem elektronicznym. To naprowadziło mnie na właściwy trop: mimo, że do PUE loguję się przez profil zaufany ePUAP i mimo, że jako ubezpieczony podpisuję dokumenty rzeczonym profilem zaufanym to w ePłatniku domyślnie włączone jest podpisywanie dokumentów podpisem elektronicznym. Żeby to zmienić należy w zakładce Płatnik wybrać w menu po lewej Ustawienia, a następnie Ustawienia konta. Tam należy wybrać „Sposób podpisywania dokumentów w aplikacji ePłatnik” jako „Podpis profilem zaufanym ePuap”.

ZUS PUE podpis

89 komentarzy do “Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym w PUE ZUS”

  1. Bardzo dziękuję. Niby szczegół, a czułam się jakbym stanęła przed ogromną ścianą – taką nie do przejścia.

 1. O dzięki Ci dobry człowieku :) 2 godziny już się męczę z tym że mi wyskakuje tylko ten !@#$%^&*() szafir sdk a 10-ty się zbliża i chciałem zaznać trochę techniki zusowskiej :)

 2. „O ile wypełnienie deklaracji przez kreatora było w miarę łatwe (oczywiście przez Firefoksa, bo wbudowana w Chrome’a wtyczka Flash jest nieobsługiwana).” Sam kreator działa bez Flasha (tzn. ja mam tylko ten otwartoźródłowy, nie od Adobe ani od Google’a) – tylko do edycji i podglądu już stworzonego dokumentu jest potrzebna wtyczka Adobe. Ale funkcja podglądu jest zbędna – wystarczy wybrać na dole opcję „Drukuj”, żeby wyświetlić sobie stworzonego właśnie PDF-a.

 3. Dzięki. Ten sam case – pomogło elegancko.
  Instrukcja jak wysyłać na stronie PUE chyba trochę nieaktualna jest – też trafiłem na SZAFIR SDK zamiast okna dialogowego z wyborem metody uwierzytelnienia.

 4. You are my saver man, my own personal Jesus Christ. :)
  Jako człowiek logiczny, przeryłem się przez wszystkie ekrany ePłatnika (dwukrotnie) w poszukiwaniu konfiguracji podpisywania. W akcie desperacji użyłem Wirtualnego Doradcy, który opowiedział mi wiele ciekawostek na temat OFE, a wtedy zrezygnowany zajrzałem do google’a i od razu trafienie.
  Dziękuję raz jeszcze.

 5. Dzięki! (choć jeszcze nie wiem czy działa… przy re-logowaniu do PUE po zmianie tego ustawienia, ePUAP zrobił sobie akurat „przerwę techniczną” LOL )

 6. dzięki! też męczyłam się już nie wiem jak długo i pewnie bym odpuściła i pojechała do cholernego zusu ;/

 7. Dzięki bardzo, uratowałeś mi spory kawałek czasu :). Jeszcze dodam dla niektórych – jeśli PUE nie reaguje, sprawdźcie, czy przypadkiem nie macie zablokowanej opcji otwierania nowych okien (bo wpisanie target=”_blank” było dla programistów zbyt trudne…).

 8. Super dzięki
  Jednak po zmianach kółko się kręci i znika ale deklaracja DRA dalej tkwi w katalogu zatwierdzone, a nie pojawia się w wysłanych??

 9. no tak jeszcze w przeglądarce trzeba pozwolić na wyskakujące okienka – tak byłem zajęty że nie zauważałem informacji o zablokowaniu okienka
  Zdarza się

 10. Wielkie dzięki!
  Takie działanie systemów (a wcześniejsze ich zamawianie/odbiór od dostawców) niestety możliwe jest tylko w instytucji państwowej.
  Stracone nerwy, żona śmiejąca się z moich przekleństw, ale zadziałało…
  Co jeszcze bardziej kuriozalne na innym blogu wyczytałem, że nie ma sensu weryfikować dokumentu, bo weryfikacja zawiera błędy… Kolejne stracone 2h po mojej stronie…
  Porażka po stronie ZUS!

 11. Uratowałeś mnie przed zawałem i mój komputer przed lądowaniem na chodniku. Ale com się naklął i ile czasu straciłem, zanim do google wpisałem „szafir epłatnik pue” to moje.
  Dzięki!

 12. Od 1 września 2015 nie da się włączyć NPAPI w chrome, więc zmarnowałem godzinę… Gdybym tylko znalazł Twój blog zanim jakieś szafiry zaczęły wyskakiwać… Dzięki!

 13. Komentarzy znowu nazbierało się sporo (jak na poczytność tego blogaska), więc raz jeszcze dziękuję wszystkim za dobre słowo.

  Niestety, skoro komentarze wciąż przybywają to znaczy, że w ZUS-ie nic się nie poprawiło.

 14. Dzięki Kochany! Trzy dni się męczyłam i już się powoli przyzwyczajałam do myśli, że jednak trzeba będzie ZUS odwiedzić. Na szczęście trafiłam tutaj. :) Pozdrawiam.

 15. Jestem kolejną osobą która poległa na tym systemie „informatycznym” :) Dzięki Twojemu postowi zaoszczędziłem kupę czasu (pewnie musiałbym się osobiście pofatygować do siedziby ZUS).

 16. Dziękuje ci dobry człowieku. Dzięki twojej informacji udało mi się pokonać ten problem z wysyłką dokumentów do ZUS. ;-) to na prawde działa

 17. Wielkie dzięki za opisanie tego problemu. Straciłem na szarpaniu się z tym gó… dobre trzy godziny za które ZUS mi nie zwróci. A informacji na ich stronach nie znalazłem natomiast instrukcja do obsługi jest już archiwalna ni nikt tego nie aktualizuje.

 18. normalnie uprzejmie informuję, że kocham Pana za to odkrycie!!!!!!!!! chyba teraz będę uwielbiać ZUS i całe to ich ustrojstwo:)

 19. Panie Michale,

  całe szczęście, że Pan umieścił ten „pomocnik”. W prawie 62 roku życia człowiek musi męczyć się ” z takimi nowoczesnymi narzędziami”. Dziękuję.

 20. Hej, DZIĘKUJĘ!!! bez Twojej pomocy nie dałabym sobie rady, a męczyłam się już ponad godzinę z wysyłką. DZIĘKUJĘ po stokroć! Gorący apel do informatyków w ZUSie – twórzcie rozwiązania bardziej intuicyjne. pozdrawiam M.

 21. Uśmiałem się przy składaniu deklaracji jak nie pamiętam kiedy :) Dzięki za ten wpis! Już myślałem, że nie dam rady a wirtualny „doradca” niestety nie był zabawny ani pomocny.

 22. Dwa dni zmarnowałem na włączanie i wyłączanie wtyczki Java, przeinstalowywanie różnych wersji Javy, ćwiczenie tego samego na 3 komputerach … Wreszcie dobrnąłem do nagrody obiecanej przez ZUS, czyli wysyłki elektronicznej !!! Brawo autor, brawo blog! Michał Durys na Prezesa ZUS!

 23. Dzięki Wielkie! Król Ubezpieczeń Społecznych powinien Ci to wynagrodzić. Sami za grube pieniążki nie potrafią pomóc Płatnikowi, a Ty to zrobiłeś perfekcyjnie. Za te stracone godziny nad rozwiązaniem tego problemu, powinni odliczyć od składek.
  Niech ZUS będzie z Tobą!

 24. Wileki dzięki DOBRY CZŁOWIEKU
  Cała Niedziela stracona na próbach wysłania dokumentów, a tutaj taka prosta sprawa !!!!!!!!!!!!!!!
  Wielkie dzięki za wpis !!!!
  Internet to wielka rzecz

 25. Jak ja Ci k_wa dziękuję, żeś się podzielił tą tajemną wiedzą.

  PS: Ogrom pracy należy dostrzec – przy tworzeniu tak złego systemu.

 26. thx, bo już byłem gotowy wyjebać komputer przez okno z nadzieją że trafi kogoś z architektów tego najdroższego systemu na świecie

 27. kilka godzin walki. Zastanawiam się komu dali za to pieniądze. Kto korzysta z „e”? Klęłam i płakałam na zmianę. A do info ZUS 30 min oczekiwania. Powinien Pan dostać etat w Zusie conajmniej zastępcy prezesa :) Pozdrawiam

 28. przez Chroma też się da wysłać jak się zmieni ustawienia wtyczek, ale prędzej bym zeżarł myszkę niż wpadł na pomysł by zmieniać ustawienia sposobu podpisywania dokumentów. Dzięki Ci!

 29. Super. Dwa dni nad tym siedziałam i szukałam błędu i rozwiązania. Poszło wreszcie. Dzięki wielkie.
  Kto to wymyślił???????????????????????????????

  1. Piszę tutaj i proszę o pomoc z Portalem ZUS PUE. Nie mogę edytować dokumentu, a muszę złożyć korektę. Ciągle wyskakuje wtyczka do aktualizacji, a pomimo aktualizacji nic się nie zmienia, tylko ponownie polecenie aktualizacji na 10.2 lub wyższą. Mam wtyczkę Adobe Acrobat 15.23. 200.53.150.62 w chodzę przez Mozilla Firefox. Proszę o pomoc

 30. Witam mam problem z zalogowaniem się do PUE przy użyciu odpisu kwalifikowanego używam przeglądarki Internet Explorer. Najpierw czekam, czekam i czekam, później wyskakuje Aktualizacja komponentów CCP11s.x.86.dll później dostaję komunikat na PUE podpisz oświadczenie, a w końcu wyskakuje błąd podczas ładowania komponentu KIR (startComponentURI:), pomocy bo nie wiem co z tym zrobić

 31. Po kilkunastu godzinach „łączenia się”, szukania rozwiązań w odmętach internetu i wydrukowaniu już wersji papierowej, trafiłam na ten genialny wpis….jestem kolejną fanką. Bardzo, bardzo dziękuję. Kocham Pana!!!

 32. Ja też dziękuję. Jest rok 2017. Moje drugie podejście do profilu zaufanego, parę lat temu nie udało się i odpuściłam. Teraz uparłam się żeby to zrobić bez wychodzenia z domu i o dziwo – w końcu zadziałało. Tydzień codziennych kombinacji, codziennie jakiś mały krok do celu. Rada tu zawarta bardzo mi się przydała, niemniej do ostatecznego celu progów i barier jeszcze trochę było. Ostatecznie loguję się poprzez 2 różne banki (tak – to nie żart, 1 bank na dzień dobry, a drugi na podpisywanie bo ten sam nie podpisuje i moja alternatywna logika już nie docieka czemu). A przy samej wysyłce po 3 razy wpisuję hasła logowania do banku i otrzymywane SMS. Stara zasada „do 3 razy sztuka” obowiązuje nadal. Aha i po wysłaniu ZUA wczoraj musiałam czekać do dzisiaj na wysłanie DRA. Wczoraj weryfikacja widziała w nim błędy krytyczne, dzisiaj już te błędy krytyczne same wyparowały. Takie cuda ;) A przede wszystkim czytając początek o tej skarpetce do wbijania gwoździa poczułam się dużo lepiej. Dzięki, bo już zaczęłam wątpić w swój rozum ;)

 33. też dziękuję a jest rok 2018!!! Zus powinien Panu płacić za tą informację. Wszystko nieczytelne i mało intuicyjne. Zajęło mi to dobrych parę godzin zanim trafiłam na Pana wpis.

 34. I ja serdecznie dziękuję,Już przeglądałam cennik „Szafir SDK”i prawie płakałam.Ale miałam szczęście że trafiłam na wpis Michała.Serdeczne pozdrowienia.

 35. Nawet nie wiesz ile razy próbowałem wysłać te…. pisemeczka! I ten portal doprowadził mnie do szewskiej pasji, siwych włosów itp. Kilka blogów, artykułów i nic.
  Dopiero U CIEBIE DOWIADUJĘ SIĘ, ŻE JEST OPCJA USTAWIENIA PREFEROWANEGO POTWIERDZENIA PODPISEM. I tu był pies pogrzebany… Dziękuję bardzo. Ustawiłem EPUAP i mogę normalnie wysłać doksy.

 36. Masakra, jestes bogiem. Najlepsze jest to, ze aby zmienić to dla serwisu 'ePlatnik’, trzeba wejsc w ustawienia w 'Platnik’… najs. Zadzialalo.

 37. WIELKIE DZIĘKI !!!!!!!!!!!!!!! Zmieniłem przeglądarkę , zaakceptowałem wyskakujące okienka, zmieniłem ustawienie sposobu podpisywania, zainstalowałem Adobe. W końcu udało mi się podejrzeć dokument i skutecznie go wysłać. BEZ TWOJEJ POMOCY PI………..Ł BYM TO UDOGODNIENIE I POJECHAŁ DO ZUSu. Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI!!!!!!!!!!

 38. Swoją drogą, gnojki z ZUS muszą by ć dogadani z Szafirem żeby to wyskakiwało domyślnie. Pewnie cześć osób która nie trafi na tego bloga w końcu kupuję ten ich podpis elektroniczny, który tak naprawdę do niczego nie jest potrzebny jak jest ePuap.

 39. Ten kto wpadł na ten pomysł ustawień ZUS powinien Nobla dostać. Od 2 dni walki z tą stroną i nagle ta podpowiedź ratująca życie. Chwała ci Panie, wielka zasługa dla społeczeństwa !

 40. Dzięki dobry człowieku. Nie wpadł bym na to gdzie to zmienić, już miałem w kopertę pchać. Ja nadal nie rozumiem, kto robi takie cyrki i czemu ktoś inny na to pozwala i za to płaci. A już to że problem jest przecież znany, kupa ludzi się wk^&$#@ na to gówno, a nic się z tym nie poprawia.

 41. 5 lat i nic. Poryczałam się już nad tym PUE, bo tu termin 7 dni ja jestem za granicą… Jak we wcześniejszych komentarzach – ZUS powienien płacić za tą dostępną informację. Ich instrukcje są do D***.

 42. Witam.
  Do autora bloga, z jakiego artykułu można pozwać ZUS do sądu za wadliwe działanie ich systemu teleinformatycznego?
  Składam przez PUE wniosek o dodatek solidarnościowy, który to wniosek potwierdzam profilem PUE (jak w ustawie z 19.06.20), a ZUS nie wywiązuje się z 7 dniowego terminu na decyzję.
  Ponadto za każdym razem kiedy chcę coś załatwić przez PUE tracę godzinę na klikanie we Flashu aby znaleźć odpowiedni punkt -wyszukiwarka nie spełnia swej roli.
  Wniosek do sądu przez e-sąd składam w 15 minut, nie muszę bawić się z szukaniem i wkuwiać się jak z nowym alegro i kręcącymi się kółeczkami, dlatego złożyć do sądu jest dla mnie prościej i zajmuje mniej czasu jak znalezienie formularza i wypełnienie go. Skoro ja spełniam wymagania formalne, to omijam drogę do zszargania nerwów, a resztę niech rozpatruje sąd -tylko czy właściwym jest podanie jako pozwanego odpowiedni inspektorat pod który podlegam, czy centralę?
  Jako wartość sporu podaję wartość należnego świadczenia.
  Proszę o odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *