Skype na Debianie

Swego czasu Skype na Linuksie (w tym na Debianie) był bardzo ułomny, dostępna była wyłącznie wersja 32-bitowa, a instalacja była upierdliwa. Między innymi dlatego starałem się unikać Skype’a.

Niedawno zostałem zmuszony do przeproszenia się ze Skype’em i ku memu zaskoczeniu okazało się, że Skype for Linux dojrzał. Ze strony można pobrać pakiet DEB, a instalacja sprowadza się do zwyczajowego:

dpkg -i /home/joe/Pobrane/skypeforlinux-64.deb

Instalator dodaje repozytorium do listy źródeł apta, ale nie pobiera klucza, więc po wykonaniu aptitude update pojawi się błąd:

W: Błąd GPG: https://repo.skype.com/deb stable InRelease: Następujące podpisy nie mogły zostać zweryfikowane z powodu braku klucza publicznego: NO_PUBKEY 1F3045A5DF7587C3
E: The repository 'https://repo.skype.com/deb stable InRelease' is not signed.
E: Failed to download some files
W: Nie udało się pobrać https://repo.skype.com/deb/dists/stable/InRelease: Następujące podpisy nie mogły zostać zweryfikowane z powodu braku klucza publicznego: NO_PUBKEY 1F3045A5DF7587C3
E: Nie udało się pobrać niektórych plików indeksu, zostały one zignorowane lub użyto ich starszej wersji.

Żeby go naprawić wystarczy pobrać klucz GPG:

curl https://repo.skype.com/data/SKYPE-GPG-KEY | apt-key add -

Sama aplikacja (w wersji 5.3.0.1) zdaje się działać poprawnie i stabilnie, niestety wciąż brakuje w niej niektórych funkcji, np. Udostępniania ekranu podczas rozmowy konferencyjnej.

Jeden komentarz do “Skype na Debianie”

  1. Fajnie opisane, dzięki za poradę. Chociaż ja wolę korzystać z innych komunikatorów to skype i jest jednym z najpopularniejszych więc warto mieć :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *