Aktualizacja nginx do 1.8.0 i problem z PHP

Dzisiaj zespół dotdeb.org wypuścił nginxa 1.8.0 na Debiana, a ja niezwłocznie dokonałem aktualizacji z wersji 1.6.3. Początkową radość szybko zastąpiła panika, kiedy okazało się, że wszystkie strony oparte o PHP przestały działać, a konkretnie zaczęły zwracać pustą treść. W logach nginxa, PHP-FPM ani nigdzie indziej nie znalazłem błędów, w konfiguracji nginxa zmiany były tylko kosmetyczne, konfiguracja PHP w ogóle nie była ruszana, po prostu czeski film.

Rozwiązanie okazało się trywialne: w pliku /etc/nginx/fastcgi_params należy dodać linijkę:

fastcgi_param  SCRIPT_FILENAME    $document_root$fastcgi_script_name;

Potem już tylko przeładowanie konfiguracji nginxa i wszystko powinno działać.

Tytułem uzupełnienia dodam, że na właściwy trop trafiłem, kiedy spróbowałem połaczyć się z PHP-FPM bezpośrednio przez FastCGI. Wedle przepisu z tej strony w konsoli zapodałem:

SCRIPT_NAME=/index.php \
SCRIPT_FILENAME=/index.php \
REQUEST_METHOD=GET \
DOCUMENT_ROOT=/var/www/anime.com.pl/ \
cgi-fcgi -bind -connect /var/run/php5-fpm.sock

W odpowiedzi otrzymałem:

Primary script unknown
Status: 404 Not Found
Content-type: text/html

File not found.

Dalej już było z górki. Ciekawe tylko dlaczego to się nigdzie nie zalogowało?

Jako lekturę uzupełniającą polecam wpis z bloga Martina Fjordvalda, który tłumaczy czym różni się plik fastcgi_params od fastcgi.conf i skąd się ta różnica wzięła.

2 komentarze do “Aktualizacja nginx do 1.8.0 i problem z PHP”

  1. Dzięki za wpis! Instalowałem dzisiaj (w sumie to wczoraj) aktualizacje i też okazało się, że nagle PHP nie działa, nie serwuje żadnych danych… Nawet czystego tekstu z pliku .php… Podejrzewałem, że skoro nie ma żadnych logów, to albo PHP musiało dostawać pusty plik, albo w ogóle nie było wywoływane do zadań, ale nie byłem w stanie znaleźć przyczyny… No a dzięki Twojemu wpisowi, wszystko wróciło do normy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *